Ke většině diamantových šperků máme certifikáty z ČGL - Česká gemologická laboratoř
Historie české gemologické laboratoře sahá do roku 1993. Během své existence získala vynikající renomé u nás i v zahraničí. To dokazuje i akceptace společností vydávaných certifikátů a osvědčení v zahraničí a členství v prestižní Britské gemologické asociaci v Londýně.

Mezi základní aktivity laboratoře patří zejména expertní činnost v oboru drahých kamenů (určování a oceňování všech druhů drahých kamenů – diamanty, přírodní a syntetické drahé kameny), šperků (šperky z drahých i obecných kovů) a kovů (zlato, platina atd.).

Dále vystavování expertních, Soudně-znaleckých posudků a Osvědčení, jakož i Certifikace drahých kamenů a šperků. Mezi další služby v oboru drahých kamenů a šperků patří také poskytování poradenských a konzultačních služeb.


Obr 1. Zjednodušený certifikát vydávaný Českou gemologickou laboratoří (rub i líc).

Tento certifikát je vydáván ve formátu cca 110 x 75 mm. Je vytištěn na bezpečnostním papíru gramáže 140 g/m2. Certifikát je opatřen tiskovými i mechanickými ochrannými prvky. Mezi tiskové prvky patří např. mikroznaky a sbíhavost linií. K mechanickým ochranným prvkům patří zejména holografická samodestrukční známka. Touto známkou jsou certifikáty vybaveny na vyžádání. Každý certifikát je vybaven plastovým pouzdrem. Certifikát obsahuje stanovení druhu, odrůdy a další základní kvalitativní charakteristiky kamene, jako např. barvu, rozměry nebo jiné význačné znaky kamene. Každý certifikát má vlastní číslo, které je identické a dále je na něm uveden datum vydání. Certifikát je vždy opatřen kulatým úředním razítkem a podpisem hodnotícího gemologa.

Certifikát osvědující pravost a kvalitu diamantu je vydáván k přírodním diamantům, jsou na něm uvedeny: tvar a brus, hmotnost, barva, čistota, fluorescence, poznámky, číslo osvědčení, datu, podpis a úřední razítko.